Počátky balónového létání v historii lidstva
Počátky balónového létání v historii lidstva
Objevily se zprávy , že již peruánští indiáni znali pravděpodobně před dvěma tisíci lety princip létajících strojů lehčích vzduchu a prakticky jí využívaly. Anglicko-americká dvojice se to alespoň snažila dokázat. Jim Woodmen a Julian Nott věnovali 20 000 dolarů a postavili horkovzdušný balon z podomácku vyrobených materiálů, balon jaký mohli mít i jejich peruánští předci. Vznesli se s ním v roce 1975 do výšky 125 metrů nad planinu Nazca.
I v Číně byl princip balónů znám. Svědčí o tom mnohé záznamy v archívech čínského císařství. Nejstarší je z roku 1306, kdy byly uspořádány balónové závody u příležitosti nástupu císaře Fokiena na trůn. Nejdelší uletěná vzdálenost byla tehdy 40 km, kterou dosáhl vítěz závodu.
Jeden francouský cestovatel popsal v 17. století rosáhlou leteckou síť, která pokrývala velkou část Číny. Měla sloužit k zajišťování meterologické služby. Údajně se pro tyto účely používaly vzducholodě s vrtulovým pohonem.
Již v roce 802 byl kronikářem učiněn zápis o přistání balonu, vypuštěného ze Švýcarska. Tento balón přistál ve středu Lyonu. Posádka byla málem zlynčována. Naštěstí se tak nestalo díky zásahu biskupa Agobarda.
Ve 14. století byl u Neapole upálen propagátor vzduchoplavby za návrh jakéhosi "oblaku", kterým měl být přepraven výsadek přes moře do nepřátelské pevnosti.
Portugalský fyzik Guzmán se v teplovzdušném balónu vznesl do vzduchu v Lisabonu dne 8. srpna 1709 do výšky asi 60 m, před urozeným panstvem a králem Janem V. Měl konnat pokusy s papírovým balonem upevněným na proutěné kostře, který byl bez posádky. Tento balón se při vzletu roztrhl o palácovou římsu a zřítil se. K dalším pokusům již nedošlo, protože svatá inkvizice je zakázala. Guzmán měl být upálen, ale na přímluvu krále se tak nestalo.